سبد خرید خالی میباشد !

آموزش نصب کابینت

آموزش نصب کابینت آشپزخانه | مراحل، فیلم و نکات مهم

از روزگاران قدیم طبقات چوبی و سنگی در محیط خانه و محل کار جهت استفاده از فضا، وجود داشته و مورد استفاده قرار میگرفته، امروزه باتوجه به محدودیت منابع، بالا بودن قیمت چوب های ماسیو، وزن بالای چوب ماسیو و پیشرفت علوم، استفاده از موادی همچون تخته خرده چوب، ام دی اف و انواع پانلها با روکش طبیعی یا مصنوعی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

پس از اتمام طراحی کابینت نوبت به نصب آن میرسد. در این بخش ما قصد داریم تا مراحل نصب کابینت را به شما آموزش دهیم. پس از اتمام این آموزش شما قادر خواهید بود کابینت ام دی اف ، کابینت ممبران و کابینت هایگلاس را خودتان نصب نمایید.

فیلم آموزش نصب کابینت آشپزخانه

فیلم آموزش نصب کابینت آشپزخانه در حال تدوین میباشد و به زودی در این قسمت قرار خواهد گرفت

آموزش مراحل نصب کابینت

مراحل نصب کابینت را می‌توان به قسمت های زیر تقسیم نمود:

  1. علامت گذاری بر روی دیوار
  2. نصب اتصالات بر روی دیوار
  3. نصب کابینت
  4. اندازه گیری درب ها نمای اپن و طبقات کابینت ها
  5. برش کاری و لبه چسبانی
  6. لوله گذاری درب ها
  7. نصب درب دست گیره نمای اپن و طبقات کابینت ها

مرحله 1: علامت گذاری روی دیوار

یکی‌از مهم‌ترین کارهایی‌که هنگام نصب کابینت انجام میشود علامت گذاری بر روی دیوار است. علامت گذاری دقیق بر روی دیوار باعث میشود تا‌ در مراحل نصب ،کابینت تراز نصب شود چون در غیر اینصورت عیوب زیادی در مراحل نصب کابینت بروز پیدا خواهند کرد و بی دقتی در ترسیم این خطوط باعث ایجاد معایبی در کلیه مراحل نصب کابینت میشود.

مرحله 2: نصب اتصالات نگهدارنده کابینت روی دیوار

برای نصب کابینت آشپزخانه روی دیوار نیاز به اتصالات محکم داریم. در سال‌های اخیر اتصالات گوناگونی ابداع شده اما متداول‌ترین اتصال برای نصب کابینت دیواری اتصال ۴۵ می‌باشد که با چوب یا فلز انجام میشود. با این اتصال کابینت به خوبی و سرعت بالا قابل نصب است و فشار زیادی را نیز می تواند تحمل کند. در اتصال با چوب با مقطع مستطیلی 16*80 میلی مترو طول دلخواه انتخاب کرده و با برشی ۴۵ در وسط مقطع در جهت طولی تخته آن را دو نیم میکنیم که یکی از آنها بر روی خط های اندازه گذاری شده برروی دیوار نصب میشود و دیگری بر روی کابینت قرار میگیرد.
بااین اتصال کابینت به‌سرعت و با دقت نصب میشود و قادر به تحمل بار زیادی‌ خواهد بود.

مرحله 3: نصب بدنه کابینت

آموزش نصب کابینت زمینی

پس از نصب اتصالات بر روی مکانهای مشخص ابتدا کابینت زمینی را نصب میکنیم. پس از نصب کابینت زمینی آنها را با یکدیگر توسط پیچ، فیکس کرده و پس از فیکس کردن آنها به یکدیگر به‌کمک پایه های کابینت آنها را به صورت تراز تنظیم میکنیم.

آموزش نصب کابینت دیواری

پس از نصب کابینت زمینی، کابینت های دیواری را بر روی دیوار قرار داده و با یکدیگر فیکس میکنیم.

نصب تاج زیر مهتابی و پاخور

پس از نصب کابینت ها نوبت به نصب تاج زیر مهتابی و پاخور (پاسنگ) میرسد. و در ادامه صفحه رویی کابینت زمینی را نصب میکنیم در نصب صفحه کابینت زمینی باید با توجه به نوع سینک و گاز، محل نصب آن ها بر روی صفحه را آماده کرد و پس از نصب صفحه اقدام به نصب سینک و گاز کنیم.

مرحله 4: اندازه گیری درب ها، نمای اپن و طبقات کابینت

پس از نصب کابینت ها در محل خود نوبت به اندازه گیری درب های کابینت ها، نمای اپن و طبقات آنها میرسد. در اندازه گیری طبقات باید اندازه طبقات را ۱ تا ۲ سانتیمتر کوچکتر از اندازه واقعی عمق کابینت در نظر گرفت. در اندازه گیری درب ها باید به مقدار ۴ تا ۵ میلی متر اندازه‌ها کوچکتر از عرض واقعی درب باشد این عمل به منظور عمل ریگلاژ انجام میشود. به طور مثال اگر اندازه پشت عرض کابینت cm 50 باشد عرض درب ما cm 5/49 محاسبه میشود. برای اندازه گیری ارتفاع درب ها مانند اندازه گیری عرض درب عمل میکنیم با این تفاوت که ارتفاع درب کابینت دیواری و همین طور زمینی باید ثابت باشد.

مرحله 5: برش کاری و لبه چسبانی دربها

پس از اندازه گیری درب نمای اپن و طبقات کابینت‌ ها، اقدام به برش کاری ابعاد مورد نظر میکنیم و پس از اتمام برش کاری آنها را با PVC لبه چسبانی میکنیم در لبه چسبانی درب ها و نمای اپن از نوارهای PVC با ضخامت ۱ تا ۲ میلی متر استفاده میشود و برای لبه چسبانی طبقات میتوان از نوارهایی با ضخامت ۱/۰ میلی متر استفاده کرد. پس از لبه چسبانی قطعات اقدام به تمیز کردن لبه ها میکنیم.

مرحله 6: نصب لولا بر روی درب کابینت

پس از آماده شدن درب ها به کمک دریل با مته گازور محل نصب لولای گازور را بر روی درب ایجاد میکنیم و پس از اتمام این مرحله اقدام به نصب لولا میکنیم، محل ایجاد لولا گازور باید از لبه درب تا مرکز مته گازور حدود mm 22 فاصله داشته باشد. هنگام نصب لولا باید دقت کرد لولا کاملاً موازی با لبه درب باشد تا در هنگام نصب درب بر روی کابینت آشپزخانه دچار شکل نشویم در این مرحله قبل از اقدام به نصب لولا باید روی سطح درب مشخص شود این عمل به دلیل جلوگیری از نمایان شدن عیب های مانند تابیدگی یا خش‌های شدید بر روی سطح درب میباشد.

مرحله 7: نصب درب، دستگیره، نمای اپن و طبقات کابینت ها

پس از آماده شدن درب ها، طبقات و نمای اپن اقدام به نصب و جاگذاری آنها میکنیم پس از نصب درب ها اقدام به تنظیم کلیه دربها با فاصله یکنواخت و منظم نسبت به یکدیگر مینماییم که اصطلاحاً به این عمل ریگلاژ میگویند و در آخرین مرحله کار اقدام به تمیز کردن آشپزخانه میکنیم.

نکته مهم: طراحی و نصب کابینت به طور صحیح و دقیق نیازمند مهارت و تجربه است و کوچکترین خطا در هر یک از مراحل منجر به این مشکل میشود که در نهایت جلوه ظاهری زیبایی نداشته باشید. شما میتوانید با صرف کمترین هزینه این کار را به گروه طراحی و دکوراسیون آلین واگذار کنید

آموزش نصب کابینت ممبران

کابینت ممبران یا کابینت وکیوم در واقع نوعی روکش از جنس pvc میباشد که بر روی متریال های مختلف مانند ام دی اف ،چوب یا نئوپان میتواند کشیده شود. ممبران بیشتر بر روی ام دی اف کشیده میشود، به این صورت که این متریال در صورت نیاز از قبل ابزار زده شده و طرح مورد نظر کار شده و به چسب و رزین آغشته میشود و سپس به کمک تکنولوژی مخصوص، روکش ممبران بر روی آن کشیده شده و اصلاحاً وکیوم میشود. در عرف به کابینت هایی که برای ساخت آن ها از ورقه هایی با روکش ممبران استفاده میشود اصطلاحاً کابینت ممبران میگوییم. کابینت ممبران میتواند دارای مغزی از جنس ام دی اف یا چوب یا حتی نئوپان باشد که البته در نود درصد مفزی از جنس ام دی اف انتخاب میشود.
کابینت ممبران قیمت نسبتاً بالایی داشته و درخشندگی ندارد، البته در برخی مدل ها میتواند داشته باشد. کابینت ممبران امکان اجرای طرح های پرکار مدرن و کلاسیک را دارا بوده و امکان آسیب ناشی از رطوبت در آن کمتر از ام دی اف بوده‌که البته وابسته به کیفیت اجرای نصب کابینت ممبران است، قابلیت ابزار خوری بالاتری نصبت به ام دی اف و سطی صاف و صیقلی داشته و قابلیت انجام روسازی های مختلف را ندارد. کابینت ممبران لک پذیری کم و مقاومت و دوامی تقریباً برابر با ام دی اف دارد، کیفیت آن بسیار متنوع و وابسته به کیفیت اجرای کابینت ساز است. کابینت ممبران حساسیت به نور و حساسیت به اجسام تیز زیادی داشته و قابلیت تعمیر با همان طرح و رنگ قبلی را بسیار کم دارد.

آموزش نصب کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف مخفف Medium density fiberboard است که از فراورده های چوبی محسوب میشود. در واقع ام دی اف نوعی میباشد که به روش خشک تولید میشود. ام دی اف بطور معمول بصورت خام مصرف نمیشود و با استفاده از متریال های گوناگون روکش میشود.
کابینت ام دی اف قیمت مناسبی داشته و درخشندگی ندارد. امکان اجرای طرح های پرکار مدرن و کلاسیک و امکان آسیب ناشی از رطوبت نسبتا زیادی دارد. کابینت ام دی اف قابلیت ابزار خوری بالا سطحی صاف و صیقلی داشته و قابلیت انجام روسازی های مختلفی دارد. این کابینت لک پذیری کمی داشته و مقاومت و دوام متوسطی داشته و از کیفیت قابل قبولی برخوردار میباشد، حساس به نور نبوده و حساسیت نسبی به اجسام تیز دارد و قابلیت تعمیر با همان طرح و رنگ قبلی را نیز دارا میباشد. برای افرادی که به دنبال یک جایگزین ارزان‌تر و درعین حال محکم برای چوب خالص هستند نصب کابینت ام دی اف گزینه مناسبی است.
بسیاری از صاحبخانه‌ها تمایل دارند که ام دی اف را کم‌ ارزش بشمارند. اما همانطور که در ابتدا ذکر شد، هر دو کابینت دارای نقاط قوت و ضعف هستند. موقعیت‌هایی وجود دارد که انتخاب کابینت ام دی اف بهتر است.

نکات فنی پس از نصب کابینت

درب های کابینت را بیش‌از حد خود باز نکنید و یا محکم در جای خود نکوبانید چون در‌این صورت‌پس از مدت کوتاهی درب‌ها از حالت طبیعی خود خارج شده و دچار افتادگی میشود و باید رگلاژ (سرویس کردن) شود. از لولاهایی با توجه به وزن در استفاده کنید. در صورت استفاده نکردن از لولای مناسب درب، پس‌از مدتی دچار افتادگی‌میشود. از ریل‌های مناسب‌برای کابینت خود استفاده کنید زیرا روان حرکت کردن کشوها از موارد مهمی است‌که باید به‌آن پرداخته‌شود .در صورت گیر کردن کشو و به راحتی داخل نشدن آن کشو را خارج نموده و کلیه پیچ‌های ریلهای متصل به بدنه را وارسی نموده درصورت بیرون ماندن پیچ آن را برجای خود بنشانید و کشو را درجای خود بگذارید . حد اکثر از پایه‌های فلزی برای‌کف کابینت خود استفاده کنید چون دارای توان بیشتری برای‌تحمل وزن میباشد. در صورت مشاهده پیچی که‌از کار بیرون مانده آن‌را در سر جای خود بنشانید زیرا با شل ماندن آن پیچ کار به خوبی به یکدیگر جفت نمیشود .
از نوارهای لب چسبان مناسب استفاده کنید. نوارهای لب چسبان را برای‌این به‌کار میرود که لبه‌های خام نئوپان یا ام دی اف دید نداشته باشد. در صورت دیدن زردی برروی این نوارها که اکثراً بر روی نوارهایی با رنگ سفید قابل ملاحضه است بدانید که‌آن نوار سوخته‌است و پس‌از مدتی کنده خواهد شد. برای کنده نشدن این نوارها میتوانید از نوع مرغوب آن به نام (ABS) که‌یک ورقه پلاستیک به ضخامت نئوپان و یا ام دی اف است استفاده نمایید .
پس از نصب کابینت قیدها (محل اتصال دوبدنه) راکه‌در کابینت زمینی و در سقف آن میباشد بررسی کنید تا ترک نخورده باشد چون درصورت ترکیده‌بودن آن و یا هرقسمت دیگر این ترک‌ها بزرگتر شده و امکان بروز هر نوع مشکلی میباشد.
برای اطمینان از ابعاد کابینت خود کلیه کابینت های‌خود رابه این طریق اندازه‌گیری نمایید :
هر کابینت را به‌صورت مجزا ازیک قطر به قطر دیگر آن اندازه بزنید درصورت مساوی بودن قطرها و یا تا ۲ میلی متر خطا کابینت اصولی بسته شده‌است. درصورتی‌که کابینت از ۲ میلی متر بیشتر خطا داشته باشد کابینت اصولی نیست و در اصطلاح به آن دوئیده میگویند و کابینت کج بسته شده‌است و درب ها خوب بر روی آن جفت نمیشود . دئیدگی یکی‌از اشکالات مهم کابینت میباشد که‌در مرحله ساخت باید به رعایت آن پرداخت در غیر این صورت در موقع نصب مشکلات جدی یرای نصب کننده بوجود میاید. دوئیدگی یکی از مسائل مهم در تولیدات چوبی میباشد.
اگر به کابینت نصب شده بر روی دیوار خود شک دارید که از جنس نئوپان یا ام دی اف است و تمام قسمت‌های خام محصول با نوار پوشیده شده‌است میتوانید اتو را روشن کنید پس از داغ شدن آن را بر روی نوار بکشید نوار نرم شده و با دست خود آن را بلند کنید. در این صورت متوجه نوع جنس مصرفی خواهید شد .
صفحه کابینت باید به سقف کابینت زمینی پیچ شود تا بتوان آن را عوض کرد. در بعضی موارد مشاهده شده است که صفحه کابینت را به سقف کابینت زمینی با چسب متصل کرده اند. این کار درست نمیباشد چون در صورت بروز مشکل برای صفحه رویی کل کابینت زمینی باید جمع شود.

نکات حفاظتی پس از نصب کابینت

از گذاشتن وسایل سنگین به مدت زیاد در کابینت بپرهیزید چون مقاومت عمود بر الیاف تخته کم بوده و امکان شکست در کابینت را میدهد .
کابینت خود را به اندازه معمول پر کنید زیرا در دراز مدت فشار به تخته آمده و در اصطلاح می گویند تخته شکم داده است یعنی قوس پیدا کرده .
از چسب آبندی حتماً برای دور سینک خود استفاده کنید. سینک باید به صورت تراز در جای خود نشسته باشد چون در غیر این صورت آب در سینک میماند .
اگر از گازهای تو کار یعنی تو نشسته استفاده میکنید حتماً لبه آن با صفحه رویی کابینت یکی باشد و در آن محل حتماً از چسب آبندی استفاده کنید .
اگر نوارهای روی لبه کابینت کنده شده و یا شکسته شده سریعاً آن را تعویض کنید چون در صورت نفوذ آب به داخل آن باد میکند .
هر چند وقت یک بار زیر کابینت خود را تمیز کنید تا محل تجمع سوسک و مورچه نشود مورچه متواند به بافت چوبی آسیب برساند.
از پریدن روی کابینت و نشستن بر روی آن خود داری کنید چون فشار بیش از حدبه آن وارد میشود و احتمال شگست وجود خواهد داشت .
هرگز کابینت چوبی و یا ساخته شده با ام دی اف را با آب نشویید.
کف کشوهای کابینت ها اکثراً فیبر میباشد و چون فیبر از لحاظ مقاومتی ضعیف می باشد در هنگام چیدن وسایل در داخل کشوها دقت کنید وسایل سنگین در آن نذارید.
از گذاشتن قاشق یا چنگال خیس در داخل گشوها بپرهیزید چون فیبر نسبت ب آب مقاوم نیست و سریعاً خراب میشود .
در صورت کنده شدن روکش روی صفحه کابینت حتماً آن را عوض کنید چون در غیراین صورت و نفوذ آب به داخل آن پس از مدتی صفحه باد کرده و خراب میشود.
در صورت ایجاد لک بر روی کابینت و نرفتن شما میتوانید آن را با کمی تینر فوری ببرید.تینر را با دست مال بر روی لک بکشید.
هر چند وقت یک بار به کابینت زیر سینک نگاه کنید تا آب در آنجا چکه نکند.
اگر کابینت خانه شما چوبی است هر چند وقت یکبار به آن واکس بزنید تا کابیت چوبی شما سالم بماند.

خدمات نصب کابینت

گروه دکوراسیون و معماری آلین ارائه دهنده طراحی کابینت آشپزخانه  و خدمات نصب کابینت، تولید و اجرا انواع کابینت ام دی اف هایگلاس، کابینت ام دی اف ساده، کابینت وکیوم و انواع دیوارپوش ام دی اف، میز ، تختخواب ، کمد، کتابخانه، طبقه بندی کمد، درب کمد ام دی اف و سایر مصنوعات چوب و ام دی اف میباشد.

جهت سفارش بازدید از محل و طراحی برای آشپزخانه و سایر نقاط منزل یا محل کار خود با ما تماس بگیرید تا مهندسین مادر کمترین زمان ممکن‌در محل شما حاضر شوند و پیشنهاد های ویژه خود را با توجه به دکوراسیون عناصر موجود در محل شما ارائه‌دهند.

پس‌از سفارش طراحی محل کار یا منزل شما ابتدا به صورت سه بعدی شبیه سازی خواهد شد و قبل از اجرا میتوانید عکس تمام شده دکوراسیون محل خود را مشاهده نموده و تغیرات احتمالی را در آن اعمال نمایید تا طرحی که کاملا طبق نظر شماست‌به مرحله اجرا برود.

سبد خرید

سبد خرید خالي مي باشد

درخواست بازدید رایگان

برای درخواست بازدید رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر
تماس سریع

مشاوره تلفنی رایگان

تماس فوری