سبد خرید خالی میباشد !

دانستنی های دکوراسیون داخلی

جمعه, 23 اسفند 1398 ساعت 11:57
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

خانه شما جایی است که بعد از پشت سر گذاشتن مشغله های روزانه آنجا می روید تا خستگی های خود را درک کنید و آرامش بگیرید بنابرین نحوه دکوراسیون کردن آن و چیدمان وسایل باید به نحوی باشد که انرژی مثبت را به شما انتقال دهد. ما در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد دکوراسیون داخلی منزل به شما ارائه دهیم

دکوراسیون داخلی به چه معنا است؟

دکوراسیون به معنای هماهنگ سازی طراحی شده برای به وجود آوردن رنگ ها ،اثاثیه ها و دیگر اشیا در یک بخش از محیط خانه و یا هر جای دیگر از ساختمان به روش شیک و هنرمندانه را طراحی دکوراسیون  می گویند.زمانی که حرف از چیدمان منزل به حساب می آید نقش بک دکوراتور داخلی را باید برای خود ایفا نمایید.با این حال،دکوراسیون داخلی مثل بقیه هنرها جذاب،جزکاری و ریزکاری و سایر تکنیک های متفاوتی است که به همین عنوان سلیقه ها و نیاز های دوران،در حال تغییر می باشند.

در تعریف های متعدد از دکوراسیون داخلی یک اتصال میان معماری و طراحی داخلی وجود دارد. طراحی داخلی مثل بقیه معماری های ساختمان و عنصر های به کار رفته ساختمان در ارتباط است .

معماران داخلی همراه با دانش و تجربه و سابقه کاری خود به طراحی دکوراسیون می پردازند،به صورتی که برابری در فضا به وجود می آورند.

در دکوراسیون داخلی هنرهایی مانند سبک و اصل وجود دارد،که هر کدام از چیدمان ها بر اساس سلیقه می باشد.

افرادی که علاقه خاصی به دکوراسیون داخلی دارند یا باید  در این رشته تحصیل کند و به صورت حرفه ای این کار را ادامه دهند و یا اینکه اگر خودشان دوست دارند در این زمینه کاری انجام دهند به شکل حرفه‌ای و فقط برای زندگی خودشان می‌توانند دوره های آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی را ببینند.

در دوره های طراحی دکوراسیون داخلی شما را با انواع تاریخ و هنر و معماری آشنا می‌کند و حتی کلیه سبکها و شیوه های مربوط به رشته طراحی داخلی آشنا می‌سازد. بسیاری از طراحان داخلی حرفه ای سبک های ویژه برای دیگران برای الگو گرفتن به جا گذاشته اند.

اگر بخواهیم بیشتر در رابطه با طراحی دکوراسیون داخلی توضیح دهیم باید بگوییم که دکوراسیون داخلی مجموعه‌ای از عوامل مختلفی از جمله فرمها نور رنگ بافت کف سقف دیوار عناصر کارکردی و تزئینی و مبلمان را در خود جای می دهد. در اصل این عناصر ابزار و وسایل کار برای طراحی می باشند که همه به شکل هماهنگ و مناسب در یک طرح مربوط به قرار می گیرند.

طراحی دکوراسیون همانطور که از نامش پیداست میان معماری و طراحی قرار گرفته به صورتی که دارای جنبه‌های کاربردی ساختاری و فنی می باشد.

استفاده از طراحی دکوراسیون داخلی روش کاربردی است که برای دست یابی به اهداف مورد نظر شامل پویایی و بهبود بخشیدن به زندگی می شود .

انرژی مثبت با استفاده از رنگ های مختلف

رنگهای تاثیر بسزایی در دکوراسیون داخلی دارند زیرا هر چه که در خانه با آن نگاه می‌کنیم دارای رنگ است.متخصصان طراحی به این نتیجه رسیده اند که استفاده از رنگ‌های مختلف تاثیر مثبتی بر روی فشارخون پایین آمدن استرس و افزایش انرژی دارد. بنابراین باید به جزئیات دکوراسیون داخلی خیلی توجه کرد زیرا نقش بسیار اساسی در سلامت روان و ارزش کارایی فضا دارد.

 

استفاده از رنگ های مختلف در دکوراسیون داخلی
استفاده از رنگ های مختلف در دکوراسیون داخلی

چه عواملی در دکوراسیون داخلی مهم هستند؟

دکوراسیون داخلی فقط به معنای چیدمان اشیا نیست و عناصر دیگری هم در این موضوع دخالت دارند. علاوه بر عوامل رنگ نور و چیدمان مبلمان ها روحیه افراد، محیط و نیازی آن‌ها به دقت بررسی می‌شود.

سبک های مختلف دکوراسیون داخلی

اولین قدم برای طراحی داخلی داشتن اطلاعات درباره انواع مختلف سبک های دکوراسیون است. سبک های مختلف شامل مدرن مینیمال اسکاندیناوی و صنعتی و... می‌باشد که فرق هایی هم با هم دارند و هر کسی علاقه خود در چیدن آنها را برای محیط زندگی خود استفاده می کند.

سبک دکوراسیون مدرن:

کل محمد در زمینه دکوراسیون مورد یک خانه با رنگ ساده و منظم مثل استیل و شیشه طراحی می شود می گویند. در دکوراسیون مدرن عواملی مانند سادگی در همه جای منزل قابل مشاهده است و از ویژگی‌های سبک مدرن صاف صیقلی و براق و شفاف دخالت دارند.

سبک دکوراسیون مدرن
سبک دکوراسیون مدرن

سبک دکوراسیون امروزی:

سبک مدرن امروزی دو سبک متفاوت می‌باشد و اغلب به جای هم استفاده می‌شود. فرق بین آن ها در سبک مدرن شیوه طراحی است که در قرن بیستم شروع می شود. از طرف دیگر سبک امروزی پذیری بالایی دارد و تعهد چندانی به سبک خاصی ندارد. در دکوراسیون امروزی راحتی در فضا موجود است.

برعکس سبک‌مدرن فضای چیدمان راحتی در آن وجود ندارد و احساس صمیمیت بیشتری به مخاطب انتقال می دهد.

سبک دکوراسیون امروزی
سبک دکوراسیون امروزی

سبک دکوراسیون مینیمال

مینیمال هم یکی دیگر از انواع سبک دکوراسیون داخلی است. در این سبک استفاده از پالت های رنگی مجاز می باشد و وسایل استفاده شده براق نمی باشد. در سبک مینیمال رنگ سفید بسیار پرکاربرد است. انیمال به معنای ساده یعنی سادگی و نبودن عنصر های اضافی در محیط.

سبک دکورایون مینیمال
سبک دکورایون مینیمال

 دکوراسیون صنعتی

ایده سبک دکوراسیون از دوره انقلاب صنعتی اروپا ریشه گرفته است و منازل شهری قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی در اروپا می باشد. در این نوع سبک استفاده از آجر و یا چوب در ظاهر دکوراسیون پرکاربرد است. یک خانه طراحی شده به روش صنعتی از یک روش استفاده شده از ساختمان صنعتی است.

دکوراسیون صنعتی
دکوراسیون صنعتی

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

در طراحی سبک اسکاندیناوی وسایل استفاده شده در خانه همانند مبلمان از یک اثر هنری الهام گرفته است. این نسبت به سبک مینیمال زیر می باشد در اصل سبک مینیمال بیشتر ویژگی خود را از سبک اسکاندیناوی مدرن الهام می‌گیرد.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی
سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

سبک دکوراسیون فرانسوی

در این سبک استفاده از رنگ های گرم و ملایم مرسوم است.در میان انواع دیگر از سبک های دکوراسیون داخلی استفاده از ظرف های چینی نسبتاً سنگین و ضخیم استفاده می‌شود.

سبک دکوراسیون فرانسوی
سبک دکوراسیون فرانسوی

قانون دکوراسیون:

حذف تابلوهای کوچک از دیوارهای بزرگ منزل:

برای داشتن یک چیدمان بهتر نباید روی دیوارهای بزرگ از تابلوهای کوچک استفاده کنیم با این کار دیوار خانه کوچک به نظر می‌رسد.برای این کار استفاده از تابلوهای دوسوم علیصدر از دیوار مناسب می باشد تا یک دکوراتیو به حساب آید.

استفاده از تعداد نور مناسب در منزل

استفاده از نورهای زرد میزان گرما و زردی به رنگ اضافه می کنند.در واقع نورهای سفید سبب اضافه شدن کمی رنگ آبی به دیگر رنگ‌ها می گردد.

متعادل سازی وسایل خانه

یکی از نکاتی که باید در دکوراسیون داخلی در نظر بگیرید این است که میان اسباب قدیمی و جدیدی که در اختیار دارید متعادل‌سازی انجام دهید.استفاده از یک ساعت قدیمی برای خانه‌ای که دکوراسیون به سبک مدرن می باشد خیلی چشمگیر به نظر می‌رسد و برعکس آن در صورتی که علاقه مند به سبک دکوراسیون سنتی هستید می توانید از باب قدیمی را با لوازم مدرنی که در اختیار دارید ترکیب کنید.

تضاد بین لوازم فلزی و چوبی

سعی کنی تضادی بین لوازم فلزی و چوبی برقرار کنید. شما می توانید برای روح بخشی به فضای منزل از انواع چوب ها و گل و گیاهان استفاده کنید.برای طراحی دکوراسیون داخلی شما می توانید با رعایت تعادل از گل و گیاه در سبک مدرن طراحی استفاده کنید.

تنوع در رنگ آمیزی دیوارها

یکی از کارهای جالبی که می توانید برای دیوارهای منزل خود انجام دهید این است که یکی از دیوارها را انتخاب کرده و آن را با رنگ یا کاغذ دیواری متفاوتی بپوشانید تا مورد توجه قرار بگیرد می توانید این ایده را در اتاق های کوچک روی سقف پیاده کنید به این ترتیب به دلیل اینکه چشم به بالا هدایت می‌شود ناخودآگاه اتاق نیز بزرگتر به نظر خواهد رسید.

از مد پیروی کنید اما...

دنبال کردن مد روز برای دکوراسیون منزل اصلا بد نیست اما این موضوع نباید به نوعی باشد که شما مدام مجبور به عوض کردن وسایل باشید. برای مثال اگر مبلمان با طرح گلدار مورد شد نیازی نیست که تمام مبلمان را عوض کنید بلکه می توانید از کوسن هایی که طرح گل دارند استفاده کنید تا هر زمان که از آنها خسته شدید بتواند با هزینه بسیار کمتری و به راحتی آنها را تعویض کنید.

نحوه استفاده از مورد علاقه ها

اگر یک وسیله یا شی را خیلی دوست دارید بهتر است آن را در تمام فضا استفاده کننید برای مثال فردی که به گلدان علاقه زیادی دارد نباید تمام خانه اش را با این وسیله پر کند به چشم می‌آید بنابر این بهتر است از آن در فضای کوچکتری بهره ب این موضوع در مورد طرح‌های مورد علاقه تان هم صدق می‌کند.

از شباهت در محیط بپرهیزید

بهتر است که همه فضا و اتاق‌ها را شبیه به هم نکنید زیرا هر فضا باید هویت خود را حفظ کند.

چیدمان قاب های مختلف عکس

سعی کنید از قاب های مختلف عکس به صورت یک مجموعه استفاده کنید و آن ها را خیلی دور از هم نصب نکنید.همچنین آن ها را به شکل موازی با هم قرار دهید.

از رنگ‌های تند استفاده کنید

برخی دوست ندارند از رنگ های زیاد و تند استفاده کنند اما این کار اشتباه است زیرا محیط خانه سرد و بیرون خواهد شد شما می توانید از رنگ سفید و این طیف رنگی استفاده کنید.اما می توانید در کنارش از رنگ‌های تند استفاده کنید تا محیط خانه شما جذاب به نظر برسد.

استفاده از عکس های خانوادگی

شما می توانید با استفاده از عکسهای خانوادگی و یا آثاری که فرزندتان خلق کرده در دکوراسیون داخلی هویت خود را به نمایش بگذارید.برای این کار می توانید این قاب ها را در قسمتی از خانه مانند نشیمن به دیوار بزنید یا روی یک میز قرار دهید تا هر دفعه که به آنها نگاه می کنید احساس خوبی به شما دست دهد.

افراد

نیازهای خانواده پرجمعیت با احتیاجات فرد مجرد یکسان نیست. برای مثال در خانه‌ای که اطفال خورد سال وجود دارند دیزاین خانه به شکلی خاص است مثلاً در خانه‌ای که افراد خانواده با هم یا جدا از هم در منزل زمان خود را صرف می کنند نیز از جمله عواملی است که در دیزاین خانه تاثیرگذار است در ضمن این نکته را در نظر داشته باشید که سلیقه کلیه اعضای خانواده ضروری است.

آسایش ساکنان خانه را در نظر بگیرید

در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه از زیبایی در دکوراسیون بسیار مهمتر است.اتاق اگر زیبا باشد اما قابل استفاده نباشد اصلاً به درد نمی خورد! محل کار یا زندگی چنانچه شرایط مناسب براحتی فراهم ننماید دارای فضای سنگین و کسالت بار شده و قطعاً افراد دوست ندارند که خود را در چنین محیطی ببینند بخش عمده معماری و تزیین داخلی در حقیقت ایجاد محیطی مناسب برای زیستن و فعالیت‌های انسانی است.

اهمیت نقشه

انجام کار در ساختمانی نوع و چه تغییر دکور در یک ساختمان که نه باید با در نظر گرفتن شکل فضا و پیاده کردن نقشه آن صورت گیرد. در نقش اولین کاری است که باید برای انجام دکوراسیون داخلی انجام داد. اگر شما بخواهید مبلمان را تغییر دهید امری ساده است اما اگر در انجام این کار اشتباه کنید از لحاظ مالی به نظر شما خواهد شد و به نوعی دوباره کاری است.نقشه نه تنها فضای قابل استفاده را پیشاپیش نمایش می دهد بلکه به کمک آن می‌توان تعداد و اندازه احساس مورد نیاز را مشخص کرد.

سطوح

سطوح اصلی اتاق شامل سقف و کف و دیوار ها است.پرده ها روکش مبل و صندلی سطح درها پنجره‌ها نیز سطوح کوچکتر را تشکیل می دهند.رنگ نقش بافت در بزرگ یا کوچک جلوه دادن اتاق موثر است.نقوش درهم و رنگ‌های تند بر سطوح مذکور قدرت جلب توجه بیشتری داشته و فضا را شلوغ و کوچک خواهند کرد. طاقچه ها رف ها ارسی ها هشتی ها حوزه ها و باغچه ها تنها شماری از عناصر کالبدی طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به کارگیری عناصر در راستای آن بوده تا از جذابیت فرم کاسته شود و به غنای فضا افزوده گردد. این همان هندسه همراه با تزئینات است.

بازی با نور:

بازی با نور به اشکال مختلف می تواند در نمای ظاهری فضاتاثیرگذار باشد. حقه های بعدی مختلف که تنها با ایجادتغییرات در نورپردازی یک فضا ممکن است می توانند ابعاد آنرا نیز کوچک تر یا بزرگتر از آنچه هست نشان دهند. در اینجابه بعضی از این حقه های بصری اشاره می کنیم
برایبلندتر جلوه دادن ارتفاع یک اتاق از چراغ های پایه دار کهروی زمین قرار می گیرند یا چراغ های دیواری که نور را بهسقف می تابانند استفاده کنید. روشن کردن سقف آن را بلندتراز آنچه هست نشان می دهد.
برای کوتاه تر جلوه دادنارتفاع اتاق و صمیمانه تر کردن آن نور را از سقف دور نگاهدارید و برای روشن کردنفضا از چراغ های دیواری که نور رابه پایین می تابانند و آباژورهایی با کلاه های سر بستهاستفاده کنید. همچنین جلب توجه بیننده به تابلوها و عناصردکوراتیوی که در ارتفاع کم روی دیوارها نصب شده باشند میتواند تاثیر بسزایی در کوتاه تر نمایاندن ارتفاع اتاقداشته باشد. چیدن مجموعه هایی از وسایل تزئینی روی سطوحپایین یا بر روی زمین و روشن کردن آنها با نوری متمرکز ازبالا هم همین اثر را دارد.
به منظور وسیع تر نشان دادنفضایی باریک و بلند کانون توجه را دیوار انتهایی فضا قراردهید. برای این کار مثلا پنجره ای که روی این دیوار است راچشمگیر سازید یا با قرار دادن یک اثر هنری بر روی آن وروشن کردن آن با یک نور نقطه ای متمرکز چشم را به آن جلبکنید. در مقابل سایر دیوارهای اتاق را با نور کمتر ویکدستی روشن سازید.
اگر می خواهید یک فضا بزرگتر به نظربرسد دو دیوار روبه رو به هم را با تاباندن نور کاملا روشنکنید به این ترتیب فاصله آنها بیشتر به نظر می رسد. همچنیندر صورت امکان از آینه در فضای اتاق استفاده کنید تا باترکیب انعکاس فضا در آینه و نحوه نورپردازی چرخش نور درفضا بهبود یافته و در نتیجه اتاق بزرگتر به نظر برسد. ازچراغ هایی که بر روی بازوهای قابل تنظیم نصب می شونداستفاده کنید و آنها را به آینه بتابانید.
برای کنترلنور در اتاق های بسیار روشن و آفتابی از سطوح مات به منظورجذب نور و پیشگیری از انعکاس ناخواسته آن بهره بگیرید. بهخاطر داشته باشید سطوح صیقلی مثل شیشه، فلز، کاشی و رنگهای روغنی نور را منتصویر می کنند و در نتیجه بر شدت نور فضامی افزایند و ارتفاع را بلندتر جلوه می دهند. در مقابلسطوح مات و بافت دار بیشتر نور را جذب می کنند. همچنینهرچه سطوح تیره تر باشند مقدار بیشتری از نور را جذب میکنند.
برای اینکه فضایی را گرم و صمیمی جلوه دهید ازچراغ های رومیزی متعدد استفاده کنید. توجه داشته باشید ازکلاهک هایی با رنگ های گرم برای این چراغ ها بهره بگیریدتا فضا را با نوری گرم و جذاب روشن کنند به عنوان مثال بهجای کلاهک سفید از کلاهک های عاجی یا نباتی استفادهکنید.
پرده ای که به پنجره یک اتاق نصب می کنید تاثیرزیادی بر نما و حالت حکمفرما به آن خواهد داشت. زیرا پردهها می توانند میزان نور طبیعی که به یک اتاق وارد می شودرا کنترل کنند و همچنین پرده های شفاف همچون فیلتری نور رامتاثر از رنگ خود عبور می دهند. بنابراین انتخاب پرده بایدبا توجه و دقت در این قابلیت ها صورت بگیرد.
چنان چه ازمنابع نور متعدد در یک اتاق استفاده می کنید، اما از نورکلی اتاق راضی نیستید قدرت لامپ بعضی از آنها را تغییردهید یا با تغییر دادن حباب چراغ ها که زیادی شفاف یا کدرباشند یا به رنگ مورد پسند شما نباشند و همچنین کلاهکآباژورها، رنگ و میزان نور کلی اتاق را برای خود دلپذیرکنید.
برای رنگین کردن یک فضا با نور می توانید حالتهای مختلفی به آن ببخشید. یکی از دیوارهای سفید را با نوریکه از —– رنگی دلخواهتان عبور می کند روشن کنید. پیش ازانتخاب —– تاثیر آن و روانشناسی رنگ ها را مطالعه کنید. نوری که از یک —– زرد عبور می کند احساس بشاشیت وشادابی را ایجاد می کند. نور آبی تاثیری آرام بخش دارد کهاعصاب را آرامش می دهد و احساس تمایل به خواب را در شمازنده می کند. نور قرمز محرک و پرانرژی است و فعالیت و تحرکرا تشویق می کند. سبز شادابی و طراوت به فضا می بخشد و مارا به یاد طبیعت و زمین می اندازد. نور بنفش رنگ اما میتواند هم آرامش بخش و هم مهیج باشد، بسته به اینکه بیشتربه رنگ قرمز متمایل باشد یا به آبی تمایل داشته باشد
شدت روشنایی:
برای هر ناحیه تامین روشنایی خاص باید میزان منابعی از شدت روشنایی ایجاد شود.
شدت روشنایی در سراسر ناحیه ای که تامین روشنایی آن مدنظر است باید به طور معقولی یکنواخت باشد. این بدان معنی است که سر تا سر اتاق باید به میزان مناسبی روشن شود. این امر به منظور اجتناب از ایجاد نواحی تاریک با وسعت زیاد است که ممکن است در حالتی که شخص بایستی از ناحیه تامین روشنایی مربوط به خود به اطراف نگاه کند بر تطابق چشم اثر بگذارد.شدت روشنایی باید با استانداردهای مربوطه انتخاب شود.
سطوح مجاور:
از تفاوت زیاد در شدت روشنایی سطوح مجاور باید اجتناب شود. تفاوت بین شدت روشنایی سطوح مجاور نباید از نسبت ده به یک تجاوز کند. از این رو درخشندگی اطراف ناحیه تامین روشنایی باید کمتر از درخشندگی خود ناحیه تامین روشنایی باشد؛ در غیر این صورت، قابلیت دید در این ناحیه، مختل می شود.
همچنین ممکن است باعث خستگی چشم شود، زیرا در این حال باید خود را دو برابر با شرایط جدید تطبیق دهد. (مثل هر بار که چشم از صفحه تلویزیون به اطراف منحرف می شود و دوباره به صفحه بر می گردد). در صورت تداوم این کار، چشم خسته شده و منجر به ناراحتی هایی از قبیل سردرد، خستگی مفرد و غیره می شود.
حفظ شدت روشنایی:
به منظور اطمینان از اینکه شدت روشنایی مورد نظر همواره تامین می شود، باید تدابیری برای حفظ شدت روشنایی، تعمیر و نگهداری و تمیزکردن چراغ ها اتخاذ شود.
شدت روشنایی نباید هرگز به کمتر از ۸۰ درصد مقدار توصیه شده افت کند. در طراحی های خوب روشنایی، برای جبران تقلیل نوردهی در نتیجه کهنگی لامپ و تجمع آلودگی روی چراغ ها، شدت روشنایی اولیه، بیشتر از مقدار لازم در نظر گرفته می شود.
کنترل خیرگی چشم:
به منظور پیشگیری از ایجاد خیرگی ناراحت کننده چشم ناشی از منابع نوری، درخشندگی آنها در زاویه های دید معمولی باید محدود شود.
لامپ های بدون پوشش، باعث ایجاد خیرگی ناراحت کننده چشم می شوند زیرا درخشندگی آنها معمولاً خیلی زیاد است. این امر در مورد لامپ های فلورسنت بدون
پوشش در حالتی که کار مداوم در زیر نور این لامپ ها مورد نیاز است نیز صادق است.
چراغ هایی همانند لامپ فلورسنت از نوع بلند با پایه های باریک، بدون استفاده از وسایل کنترل چشم از قبیل پخش کننده های منشوری یا شبکه ای به کار می روند. با این حال، در حالی که مدت زمان قرارگیری در زیر نور لامپ های فلورسنت بدون پوشش برای مثال در راهروهای اتاق استراحت و غیره کم باشد، استفاده از آنها قابل قبول است.
انعکاسات ناخواسته:
برخی از انعکاسات ممکن است در کارایی یا راحتی اشخاص، اختلال ایجاد کنند؛ مثلا انعکاس نور از روی سطوح براقی که روی آنها مطالبی نوشته شده است. معمولاً این امر خارج از کنترل طراح روشنایی است؛ زیرا به وضعیت قرارگیری در ناحیه تامین روشنایی نسبت به منبع نوری بستگی دارد. توزیع روشنی سطوح داخلی اصلی: علاوه بر کنترل درخشندگی منابع نوری، روشنی سطوح داخلی اصلی از قبیل دیوارها، سقف ها و غیره از طرق زیر حاصل می شود:
۱درنظرگرفتن ضرایب انعکاسی مناسب برای سطوح
۲تامین روشنایی مناسب برای سطوح
هدف از اتخاذ این تدابیر، اجتناب از تفاوت های بیش از حد روشنی سطوح وسیع است که در میدان دید قرار دارند. تفاوت های خیلی زیاد در روشنی سطوح همانند و درخشندگی بیش از حد منابع نوری باعث خستگی مفرط چشم ها می شود. از طرفی در صورتی که روشنی، خیلی یکنواخت باشد، تاثیر آن ایجاد محیط خسته کننده یا افسرده کننده است.
با اینکه توزیع روشنایی عمومی عامل اصلی است ولی شدت سایه ها نیز در محیط تاثیر می گذارد. شدت سایه ها به وسیله نوع توزیع نور تعیین می شود. مثلاًنوردهی با زاویه بسته باعث ایجاد سایه هایی با شدت زیاد می شود؛ در حالیکه لامپ های فلورسنت سایه هایی ملایم ایجاد می کنند.
سایه های با شدت زیاد، معمولاً مناسب نیستند؛ به جز مواردی که هدف، ایجاد جلوه های ویژه باشد.
انتخاب مستقیم روشنایی:
سیستم های روشنایی باید به گونه ای انتخاب شوند که توزیع روشنی مورد نیاز را ایجاد کنند. این بدین معنی است که در مورد آویز یا چراغ هایی که روی سطوح نصب می شوند، در دفاتر کار و اماکن، حداقل ۳۰ درصد نور منتشره باید به طرف بدن باشد. در این صورت می توان از کافی بودن روشنی سقف اطمینان حاصل کرد.
روشنایی غیرمستقیم:
نحوه عمل این نوع روشنایی به صورت توکار است. در این روش همه نورها به طرف سقف هدایت می شود و سایر سطوح در اتاق به وسیله انعکاس متقابل روشن می شود. نتیجه این امر، خسته کننده است؛ زیرا توزیع روشنی بیش از حد یکنواخت است.
همچنین این نوع روشنایی کارایی خوبی ندارد و فقط در موارد خاص باید از آن استفاده کرد.
محل قرارگیری چراغ ها:
ترتیب قرارگیری چراغ ها به منظور نیل به توزیع روشنی دلخواه لازم است به گونه ای باشد که نورکافی به قسمت های بالایی دیوارها و سقف برسد.
این امر عموماً نیاز به یک طرح قرارگیری چراغ ها در فواصل یکنواخت دارد تا بدین ترتیب شدت روشنایی مورد نیاز در صفحه مربوط به ناحیه تامین روشنایی حاصل شود. در حالی که ترتیب قرارگیری به صورتی است که فواصل بین چراغ ها از مقدار حداکثر نسبت به فاصله به ارتفاع نصب تجاوز نمی کند و فاصله از دیوارها نصف این فاصله است.
در مورد توزیع با زاویه بسته:
به منظور حصول اطمینان از اینکه روشنی دیوار کافی است چراغ ها را لازم است حتی نزدیک تر به دیوارها قرار داد. در مورد چراغ های با نوردهی به طرف بالا لازم است آنها را در فاصله حداقل ۱۵۰ سانتی متر از نصف و حتی بیشتر از آن قرار داد؛ به طوری که نور به طرف بالا به خوبی روی سقف توزیع شود
اگر می خواهید بر میزان نور اتاقی تاریک بیفزایید، از این روش استفاده کنید: پانل هایی را به کار برید که نازک باشند، چنان که نور از آنها گذر کند و نیز اندازه آنها را چنان تعیین کنید که پایین پنجره اندکی خالی بماند. سپس گلدان هایی شیشه ای را در کنار پنجره قرار دهید. پانل های رنگی به جزئیات طرح می افزایند و در ترکیب با پرده، آمیزه ای از رنگ ها را به دست می دهند..

شباهت و تفاوتها: سه عبارت معماری داخلی ، طراحی داخلی و دكوراسیون داخلی معمولا به غلط به جای یكدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. گرچه هر سه بخش های مشتركی با هم دارند و هدف همه ی آنها بهبود كیفیت زندگی از طریق بهبود فضاست ، اما مترادف هم نیستند. تخصص معماری داخلی در مقیاس انسانی و در ارتباط با فضاهای عمومی و شخصی است. مباحث تخصصی مرتبط با معماری داخلی مباحثی چون روانشناسی رفتار ، ساختارها و خدمات پشتیبانی ، مواد و مصالح ساختمانی ، رسانه های ارتباطی ، ارگونومی و .. است. در طرف مقابل دكوراتورها كسانی هستند كه تنها با سطح ظاهری فضا سرو كار دارند. اغلب آنها دوره های تخصصی را گذرانیده و آموزش دیده اند. بسیار واضح است كه علیرغم اشتراكات بسیار ، این سه رشته مترادف هم نیستند و در حوزه ای كاری متفاوتی فعالیت فعالیت می كنند. جامعه طراحان داخلی آمریكا ، طراح داخلی را چنین تعریف می كند: متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی با عملكرد و كارایی بالا كه تخصص خود را از طریق آموزش های رسمی كسب كرده است. مهمترین بخش حرفه ی یك طراح داخلی ، داشتن هنر و علم درك رفتار مردم به منظور ایجاد فضاهای كاربردی خلاقانه درون ساختارهایی ست كه معماران داخلی طراحی كرده اند. 7 اصل در طراحی داخلی: 1.  نور( عنصری كه توان دیدن را به فرد می دهد) 2. فرم( توده ی فیزیكی یك شی است كه سه بعدی بوده و وزن دارد) 3. فضا ( همان محدوده ی در دسترس كاربر است)4. بافت ( مشخصه ای از یك شی ، كه با لمس كردن یا دیدن به چشم می آید)5. شكل ( خط بیرونی یك شی را تكیل می دهد) 6. رنگ ( همان خاصیت بصری فرم است) 7. حجم ( عنصر مهم طراحی داخلی است كه بصورت اجسام توپر  تو خالی نمایان گشته است). سبك شناسی : آسیا منطقه ای است بزرگ با سبكهای مختلفی چون : ایرانی ، هندی ، چینی ، عربی و ژاپنی. در فرهنگ شرق دور یك اصل مهم حكفرماست و آن اصل رابطه با طبیعت است. فرهنگ شرق دور با رمز و راز و غرق دن در نیروهای طبیعت عجین شده است. استفاده از رنگهای گرم از مشخصات سبكهای آسیایی است. جهان بینی شرق دور بر اساس تعادل و تعامل میان یین و یانگ است. بر اساس این نظریه ، جهان متكی بر اصول مثبت و منفی ای است كه در همه چز نفوذ كرده است. از ویژگیهای سبك ژاپنی می توان به : سبكی فراخ – سادگی – روشنی و ... اشاره نمود. یكی از اصول این نوع طراحی كم كردن جزئیات و توجه به سادگی است. باغ آرایی ژاپنی یكی از معروفترین شیوه های طراحی فضا ی سبز است. این شیوه بر پایه استفاده از آب ، سنگ ، سنگریزه و .. استوار است. سنگ در این فرهنگ مقدس است. ژاپنی ها در مكتب شینتو معتقدند سنگ روح طبیعت را در خود جای داده است.

 منو خانه مقالات مقاله طراحی داخلی و دکوراسیون مقاله طراحی داخلی و دکوراسیون کاربر گرامی ،‌توجه داشته باشید ، مقالات موجود در وبسایت ، از بستر اینترنت و جستجو در سایت های اینترنتی ( بصورت خودکار) جمع آوری شده اند، لذا لطفا جهت یافتن منابع اصلی انتشار دهنده از موتورهای جستجو کمک بگیرید. شباهت و تفاوتها: سه عبارت معماری داخلی ، طراحی داخلی و دكوراسیون داخلی معمولا به غلط به جای یكدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. گرچه هر سه بخش های مشتركی با هم دارند و هدف همه ی آنها بهبود كیفیت زندگی از طریق بهبود فضاست ، اما مترادف هم نیستند. تخصص معماری داخلی در مقیاس انسانی و در ارتباط با فضاهای عمومی و شخصی است. مباحث تخصصی مرتبط با معماری داخلی مباحثی چون روانشناسی رفتار ، ساختارها و خدمات پشتیبانی ، مواد و مصالح ساختمانی ، رسانه های ارتباطی ، ارگونومی و .. است. در طرف مقابل دكوراتورها كسانی هستند كه تنها با سطح ظاهری فضا سرو كار دارند. اغلب آنها دوره های تخصصی را گذرانیده و آموزش دیده اند. بسیار واضح است كه علیرغم اشتراكات بسیار ، این سه رشته مترادف هم نیستند و در حوزه ای كاری متفاوتی فعالیت فعالیت می كنند. جامعه طراحان داخلی آمریكا ، طراح داخلی را چنین تعریف می كند: متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی با عملكرد و كارایی بالا كه تخصص خود را از طریق آموزش های رسمی كسب كرده است. مهمترین بخش حرفه ی یك طراح داخلی ، داشتن هنر و علم درك رفتار مردم به منظور ایجاد فضاهای كاربردی خلاقانه درون ساختارهایی ست كه معماران داخلی طراحی كرده اند. 7 اصل در طراحی داخلی: 1.  نور( عنصری كه توان دیدن را به فرد می دهد) 2. فرم( توده ی فیزیكی یك شی است كه سه بعدی بوده و وزن دارد) 3. فضا ( همان محدوده ی در دسترس كاربر است)4. بافت ( مشخصه ای از یك شی ، كه با لمس كردن یا دیدن به چشم می آید)5. شكل ( خط بیرونی یك شی را تكیل می دهد) 6. رنگ ( همان خاصیت بصری فرم است) 7. حجم ( عنصر مهم طراحی داخلی است كه بصورت اجسام توپر  تو خالی نمایان گشته است). سبك شناسی : آسیا منطقه ای است بزرگ با سبكهای مختلفی چون : ایرانی ، هندی ، چینی ، عربی و ژاپنی. در فرهنگ شرق دور یك اصل مهم حكفرماست و آن اصل رابطه با طبیعت است. فرهنگ شرق دور با رمز و راز و غرق دن در نیروهای طبیعت عجین شده است. استفاده از رنگهای گرم از مشخصات سبكهای آسیایی است. جهان بینی شرق دور بر اساس تعادل و تعامل میان یین و یانگ است. بر اساس این نظریه ، جهان متكی بر اصول مثبت و منفی ای است كه در همه چز نفوذ كرده است. از ویژگیهای سبك ژاپنی می توان به : سبكی فراخ – سادگی – روشنی و ... اشاره نمود. یكی از اصول این نوع طراحی كم كردن جزئیات و توجه به سادگی است. باغ آرایی ژاپنی یكی از معروفترین شیوه های طراحی فضا ی سبز است. این شیوه بر پایه استفاده از آب ، سنگ ، سنگریزه و .. استوار است. سنگ در این فرهنگ مقدس است. ژاپنی ها در مكتب شینتو معتقدند سنگ روح طبیعت را در خود جای داده است.  چینی ها در طراحی داخلی تابع سه اصل زیر اند: سادگی ، انرژی و طبیعت. كاربرد چوب بعنوان یك متریال طبیعی زیاد در این سبك به چشم می خورد. فنگ شویی سبكی است از زیبایی شناسی چینی! این سبك جزیی از فرهنگ خاور دور است. فنگ شویی در صدد اعتدال بخشیدن میان انرژی هاست. مهمترین اصل فنگ شویی پرهیز از انباشتگی و بی نظمی است. مبانی هنرهای تجسمی: هنرهای تجسمی به آن دسته از هنرهایی گفته میشود كه قابلیت شكل پذیری و تجسم دارند و مستقیما با خس بینایی قابل درك اند. مبانی هنرهای تجسمی را می توان به قاعد درك زبان بصری و ایجاد اثر در هنرهای تجسمی تعبیر نمود. همه ی عناصر هنر تجسمی از عناصر بصری معینی شكل گرفته اند. كیفیات بصری عبارتند از روابطی كه در روند سازمان دادن و نظم بخشیدن به عناصر بصری مطرح می شوند. نوع استفاده از عناصر بصری در اثر تجسمی كیفیت حسی خاص و عمومی ایجاد می كند. تضاد و كنتراست می تواند باعث توجه و تاكید بر موضوع خاصی در یك تابلو نقاشیباشد و القا كننده ی حس آرامش و سكون و یا ... شوند. روند سامان بخشیدن به یك اثر هنری تركیب یا كمپوزیسیون نامیده می شود.در تركیب بندی است كه وحدت اثر بعنوان كلی كه دارای انسجام درونی است ، تحقق می یابد. در یك تركیب موفق اجزا از كل قابل تفكیك نیستند. كادر یا قاب تصویر محدوده ی فضا یا سطحی است كه اثر تجسمی و تصویری در آن ساخته می شود.بطور كلی منظور از كادر ، همان محدوده ای از سطح است كه هنرمند برای ارائه و اجرای اثر خود بر می گزیند. فضای درونی یك كادر زمانی معنا پیدا می كند كه یك عنصر بصری در درون كادر انرژی بصری آنرا فعال نماید. كیفیات بصری عبارتند از : 1. تناسب 2. تعادل 3. تقارن 4. وحدت 5. توازن 6. تاكید 7. كنتراست 8. حركت 9. ریتم 10. هماهنگی چیدمان : اصول اولیه : 1. توجه به كاربری فضا و روانشناسی موقعیت 2. شناخت سبك متداول در چیدمان 3. روانشناسی رنگ 4. محل قرارگیری 5. شناخت كادر در طراحی داخلی 6. ارگونومی 7. شناخت تاثیر نور 8 . شناخت سبك 9. فضاهای كلاسیك. سبك انگلیسی : ویلیام اند مری ( برای چیدمان فضاهای ویلایی رسمی با استفاده از رنگهای گرم بكار می رود) – كوئین آن ( در فضاهای كوچك و رسمی با رنگهای روشن و تزئینات كم ) – جورجین ( از مهمترین سبكهای دكوراسیون و سبكی كاملا رسمی و كلاسیك است) – برادران آدامز – هپل وایت ( سبكی رسمی با حسی خنثی – مردانه و زنانه بصورت تلفیقی-) – شرایتون ( سبكی خنثی با استفاده از یك سری كارهای لولا دار) – چیپن دیل. سبك های فرانسوی : باروك ( بیشتر در كشورهای عربی و هندی بكار می رود ، پارچه كوبی روی دیوار در این دوره ابداع شد. كاخ ورسای نمونه ای است از این سبك) – روكوكو ( سبكی است شاد با رنگهای طلایی كه در ایران بسیار استفاده می شود) – امپایر یا امپراطوری ( كه بیشتر در فضاهای نظامی با تزئینات جدا تراشیده دیده می شود) – ویكتورین. در سبك فرانسوی خطوط عمودی و افقی حذف می شود و خطوط منحنی بخود می گیرند. خطوط دیوارها به آرك تبدیل می شود. فضای مدرن : توجه كامل به ارگونومی – استفاده از متریال و ایده های جدید – ایجاد تصاد در فضاها – ایجاد تعادل كاملا نامتقارن – توجه به رنگ قبل از توجه به فرم – استفاده ی حداكثری از نور – مبلمان محدود – استفاده از رنگهای تند در كنار سفید ، سیاه و خاكستری – استفاده از رنگ قرمز برای ایجاد فضای تاكیدی – استفاده از فضاهای مینیمال – استفاده از فضا و وسایل بصورت چند كاربری. توصیه های كاربردی در طراحی داخلی : 1. استفاده از هاله ای از رنگ صورتی در اتاق های كم نور و كم وسعت به همراه استفاده از پرده ها ، مبلمان و دیوارها با تركیبی از رنگ سفید و كرم. می توانیم اتاقهای بی روح و بی رنگ را به وسیله ی نصب پرده های خوش رنگ و طرحدار با نوارهای طلایی و یراق های منگوله دار می توان به محیطی تازه تبدیل نمود.

 

خواندن 1443 دفعه

نظر دادن

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید. ما به شما پاسخ می دهیم

سبد خرید

سبد خرید خالي مي باشد

درخواست بازدید رایگان

برای درخواست بازدید رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر
تماس سریع

مشاوره تلفنی رایگان

تماس فوری